Web Tasarım Firması
Nitrik Oksit Nedir?Yararları Nelerdir?
Nitrik Oksit Yararları

Nitrik Oksit Nedir, Yararları Nelerdir

Yaşımız ilerledikçe Nitrik Oksit üretimi yavaşlar. Halbuki Nitrik Oksit kan dolaşımı ve damarların elastikiyetine çok önemli bir etkendir!!! Dolayısıyla da; vücuttaki eksikliği kardiovasküler sağlık riskine sebep olur. Arterlerde kolesterol nedenli oluşan plakalar, damar yollarını daraltır, kan akışı azalır pıhtı geçişini engelleyebilir ve hatta kalp krizi veya felce neden olabilir.

Egzersiz ve bazı özel besinler, Nitrik Oksit vücuttaki üretimine katkıda bulunurlar. (Kuru yemiş, et, balık, bazı sebzeler, süt, süt ürünleri... bunların hepsinde Nitrik Oksit üretimine yardımcı L-arginin amino asidi vardır.)

Nitrik Oksit ile sağlıklı bir kalp damar sistemi 

 Nitrik Oksit bağışıklık sistemini güçlendirir

Nitrik Oksit sabahları daha canlı uyanmanızı sağlar.

Nitrik Oksit felç riskinizi azaltır

Nitrik Oksit çok önemli biyolojik bir ulaktır

 Nitrik Oksit deri kırışıklıklarınızı azaltır

 Nitrik Oksit kalp krizi riskinizi azaltır

 Nitrik Oksit yaşın sağlık üzerindeki etkilerini geciktirir   

  

Ürün İçeriğinde; Nitric Oxide üretimine yardımcı olan L-Arginine ve L-Citrulline’in eşsiz bir bileşimi vardır. Bu çok önemlidir; çünkü yaşımız ilerledikçe Nitric Oxide üretimi yavaşlar. Halbuki Nitric Oxide kan dolaşımı ve damarların elastikiyetine çok önemli bir etkendir!!! Dolayısıyla da; vücuttaki eksikliği kardiovasküler sağlık riskine sebep olur. Arterlerde kolesterol nedenli oluşan plakalar, damar yollarını daraltır, kan akışı azalır pıhtı geçişini engelleyebilir ve hatta kalp krizi veya felce neden olabilir.

 Bilim adamları, Nitric Oxide’in hücre fonksiyonunu regüle ettiğini, arterleri genişlettiğini keşfetmişlerdir. Artan Nitric Oxide üretimi: KALP, BEYİN gibi vücudun yaşamsal organlarına dolaşımı kolaylaştırır. Prof. Dr. Louis J. Ignarro, vücuttaki nitrik oksidin bozulmasının, kalp ve damar hastalıkları ve özellikle de hipertansiyon riskini artırdığını keşfetti. Bu keşfi ile 1998 Nobel Tip Ödülünün sahibi olmuştur.

Kalp hastalığı sadece Amerika’da değil diğer ülkelerde de bir numaralı ölüm nedeni. Dünyanın nerdeyse yarısında kalp hastalığı veya kalp sorunu var. Artık her yastan insanda görülüyor. Son istatistiklere göre sadece erkeklerde değil daha çok kadın ve çocuklarda da görülüyor. Bu çok ciddi bir sorun ve bu önlenebilir.

5-10 kilo fazlası olan insanlar ve çocuklar ile git gide daha çok karsılaşıyoruz.. Şişmanlık, şeker hastalığına da yol açıyor. şeker hastalığı da kalp hastalığına.

Eğer şeker hastası iseniz bilin ki kalp hastası da olma riskiniz çok yüksek. Kalp hastalığı önlenebilir bir hastalıktır.

Düzensiz stresli yaşam ve beslenme tarzı, kalp krizinin erken yaşlarda ortaya çıkmasını tetikliyor.

  Uzmanlar Uyarıyor:

 

1. Fazla kilolar verilmeli, fazla kilo kalbin iş yükünü artırdığından kalp yetersizliğini olumsuz yönde etkiliyor. Aşırı sıkı olmayan, uzun vadeli, dengeli bir diyetle kilo verilmesi sağlanmalıdır.

2. Karın çevresinin erkeklerde 102 santimetre, kadınlarda 88 santimetrenin üzerinde olması halinde de kalp damar hastalığı riskinin arttığını ifade ediyorlar, fiziksel olarak aktif kişilerde kalp hastalığı riski yüzde 50, inme riskinin yüzde 25 azalmaktadır.

3. Kalp-damar hastalıklarından korunmada beslenme alışkanlıkları da önemli bir yer tutuyor. Buna göre, doymuş yağ oranının azaltılması, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içeren yağların oranının artırılması, besin yoluyla alınan kolesterole dikkat edilmesi, posa içeren yiyeceklerle meyve-sebze tüketiminin artırılması, şeker ve tuzun en az seviyede tüketilmesinin önemine de dikkat çekiyor.

4. Ayrıca vücut ağırlığının kontrol altında tutulması, doğru beslenmeye özen gösterilmesi, stresten uzak durulması gerekmektedir. Her yıl milyonlarca kişi kalp-damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitiriyor. Yanlış beslenme, hareketsiz yaşam ve sigara tüketimi bu ölümlere neden oluyor. Kalp damar hastalıkları tüm dünyada en önemli ölüm nedenlerinden biri. İstatistiklere göre her yıl 17 milyon kişi kalp krizinden yaşamını yitiriyor, milyonlarca insanın da yaşam kalitesi düşüyor. ABD’de tüm ölümlerin yüzde 42’si kardiyovasküler kalp hastalıklarından kaynaklanıyor. Ülkemizde de en önde gelen ölüm ve hastalık nedenlerinden biri olmasının yanı sıra, bu hastalığın Türkiye’de görülme sıklığının kaygı verici biçimde arttığı gözleniyor. Türkiye; Avrupa ülkeleri arasında, kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde kadınlarda birinci, erkeklerde de beşinci sırada.

 

Kalp damar hastalıklarında, değiştirilemeyen bazı risk faktörleri var. İlerleyen yaş ve genetik özellikler gibi. Ancak yine de diğer önemli risk faktörlerini kontrol altına almak ve bu sayede kalp damar hastalıkları nedeniyle oluşan ölümleri azaltmak mümkün. Örneğin diyet, egzersiz ve ilaç tedavisiyle kardiyak olaylarda yüzde 50’ye varan azalma sağlanabiliyor. Koroner kalp hastalığından korunma stratejilerinin temelinde ise, öncelikle hastalığa yol açan yaşam tarzını ve çevresel faktörleri değiştirmek yatıyor!

  İşte kalp sağlığını korumanın püf noktaları...

 SAĞLIKSIZ BESLENME

  Günümüzde, sağlıksız beslenme şeklinin kalp damar hastalığı üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu artık kesin olarak biliniyor. Diyetin etkisinin araştırıldığı, agresif yağ kısıtlamasının uygulandığı çalışmalarda, ölümlerde yüzde 30-60 oranında azalma sağlandığı tespit edilmiş. Yine araştırmalara göre; doymuş yağdan fakir, lif, antioksidan, tekli doymamış yağ ve balıktan zengin beslenme tipi bizi koroner damar hastalıklarından koruyor. Omega-3 yağ asitleri içeren besinler de pıhtı oluşumunu azaltıp damar genişletici etki yapıyor. Yapılan birçok çalışmada, balık tüketimi ile kalp damar hastalıkları sonucu gelişen ölüm arasında ters orantı olduğu ortaya konulmuş. Yani beslenme şekli sadece kan yağları üzerinde değil; kan basıncı, obezite, insüline bağımlı olmayan diyabet ve pıhtılaşma sistemi üzerinde de etkili oluyor.

  Ne yapmalı?

  Kalp sağlığınızı korumak için taze sebze, meyve, balık ve lifli gıdalardan zengin beslenmeyi tercih etmelisiniz. Total yağ tüketiminiz diyetinizin yüzde 30’unu geçmemeli. Doymuş yağ tüketimini yüzde 7-10 ile sınırlandırmalı, çoklu doymamış yağ tüketimini yüzde 10, tekli doymamış yağ tüketimini ise yüzde 10-15 civarında tutmalısınız. Trigliserid düzeyiniz yüksekse alkol kullanmayın, değilse yine de alkol tüketimini kısıtlayın. Günlük tuz alımını da 6 miligram ile sınırlandırın.

  Prof. Dr. Louis Ignarro Nitric Oxide için “Tanrının Molekülü” diyor. “Vücudumuz, damarlarımız ve kalbimiz için bunu üretiyor. Tanrı bize bu molekülü vücudumuzun kalp hastalığından korunması için verdi. Vücut o yüzden Nitric oxide üretiyor. Bundan faydalanmak lazım. Ürettiğimiz Nitric Oxide’i kontrol edebiliriz. Nitrik oksit üretimini formüle edebiliriz. Bunu yaparsak sağlığımızı koruyabiliriz. ” diyor ve ekliyor “Nitric Oxide’i kimyasal olarak değil ama çalışırken görebiliriz. Elinizi yukarı kaldırıp yumruğunuzu sıkın. Eliniz beyazlayacaktır. Niye? Çünkü bu durumda eldeki damarlarda Nitric Oxide azalır. Elinizi aşağıya indirdiğinizde el tekrar kızarır. Niye? Çünkü elinize kan akısı artıyor. Kan akısını arttıran ne? Nitric Oxide. Fazla kilolu insanlar, şeker hastaları bunu yapamazlar, aşağıya indirdiklerinde elleri hemen kızarmaz. Çünkü vücutları yeteri kadar Nitric Oxide üretmez. 10 kilo fazla kilonuz bile olsa bu, vücudunuzdaki Nitric Oxide üretimini azaltır.

  Citrulline vücutta hücrelerin içinde Arginine dönüşür.Bu da hücrelerin içinde daha çok Arginine ürettiğimiz ve daha çok Nitric Oxide ürettiğimiz anlamına gelir.

  Ayrıca Antioksidanlar var. Bu da vücudumuzda daha çok Nitrik oksit üretimi sağlar. Antioksidanlar Nitric Oxide’i korumaya alıp daha verimli çalışmasını sağlar. Nitric Oxide vücutta fazla yaşamaz. Ama antioksidan alarak Nitric Oxide’in vücutta daha uzun yaşamasını sağlarsınız. C vitamini, E vitamini antioksidandır. Bunlar nitrik oksit üretimini arttıran faktörlerdir.

  Ayrıca Taurine diye bir amino asit var. Bu vücutta en çok bulunan amino asittir. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda Taurine büyümeyi etkiler ve Nitric Oxide formasyonunu etkiler. Bu amino asit balık, et gibi gıdalardaki proteinlerde vardır. Nitric Oxide formasyonunu artırmakta rol alır. Yani vücuttaki bir takım mekanizmaları korumakta kullanılır. Çok önemli bir amino asittir. Nitric Oxide’i artırır, kan dolaşımını artırır, adale ve kaslara kan oturur. Kan gidince enerji seviyeniz artar.

  Egzersiz yaparken. kalbinizi çalıştırırken kendinizi hem enerjik hissedersiniz hem de kalbi korursunuz. Bu sağlık acısından mükemmel bir kombinasyondur.

  Kalp sağlığını korumamızın 3 yolu var.

 
Diyet

Egzersiz

Nitrik Oksiti arttıran ek gıdalar almak.

En sağlıklı diyet Akdeniz diyeti denir. Bu ülkelerde yasayanların kalbi daha sağlıklı, uzun yaşıyorlar. Dana etini azaltıp balığı artırıp yememiz lazım. Yağsız yemek, doymuş yağ oranı az yiyecekler tüketmemiz gerekiyor.

Fazla kilo sorunu olan insanlar bilmeli ki her ne zaman paketlenmiş bir gıda alıyorlarsa, başlarına iş açıyorlar. Bir saatli bombanın üzerinde oturuyorlar demektir. Hazır gıdalardan uzak durmalıyız. Paket et, kurabiye vb gibi her tur hazır yiyecek zararlı. Etiketine bakın hidrojene olmuş yağ varsa almayın. Kısmen hidrojene olmuş yağ var diyorsa hemen bırakın, almayın. Kısmen hidrojene olmuş sebze yağı, soya yağı yazabilir. Bu soya, bitki yağı iyi tabi ki ama hidrojene olmuş yağ içeren hiç bir şeyi almayın bırakın.Onlardan yerseniz nitrik oksit üretiminizi azaltırsınız. Bu klinik olarak da ispat edilmiştir.

Antioksidan acısından zengin ürünler kullanın. Renkli sebzeler, meyveler yiyin.Antioksidanlar sağlığınıza yararlı, kalbi koruyucu yaşlanmayı geciktiricidir. Egzersiz çok önemli. Çünkü egzersiz sayesinde Nitric Oxide üretirsiniz. Vücudunuz uyurken fazla Nitric Oxide üretmez. Yürürken daha az ama koşmaya başladığınızda, yüzerken ya da bisiklete binerken daha çok üretir. Neden? Çünkü hepimizden daha çok egzersiz yapar. Eksersiz yapar, sağlıklı bir beslenme ile yaşar Nitric Oxide seviyesini maksimize edersiniz. İstenen de bu zaten. Bu vücut için çok önemli.

Vücudumuzu Nitrik Oksit (Nitric Oxide) üretmesi için uyarmamız lazım. Bu uyarıyı nasıl güçlendiririz? Arginine, Citrulline alarak .

 

Nitric Oxide in Yararları

  
 

Damar beslenmesi yoluyla, Nitric Oxide üretimi artırılabilir ki egzersizle de damarların elastikiyeti korunur.

Uygun damar fonksiyonu için, kan damarlarının uyumlu, esnek ve genç kalmasını sağlar. Sağlıklı bir kalp damar sistemi sağlar.

Nitric Oxide çok önemli biyolojik bir ulaktır.

Dolaşımı, bağışıklık ve sinir sistemi fonksiyonunu etkiler. Dolayısıyla, vücuttaki yaşamsal organların fonksiyonu üzerinde etkindir: akciğerler, böbrekler, karaciğer, mide, beyin ve şüphesiz “KALP”.

Yaşın sağlık üzerindeki etkilerini daha iyi bir performansla geciktirir.

Sabahları daha canlı uyanmanızı sağlar.

 Egzersiz ve bazı özel besinler, Nitric Oxide in vücuttaki üretimine katkıda bulunurlar. (Kuru yemiş, et, balık, bazı sebzeler, süt, süt ürünleri bunların hepsinde Nitric Oxide üretimine yardımcı L-arginin amino asidi vardır.)

 İçeriği

 L-arginin ve L-Citrulline’nin ölçülü karışımı NITRIC OXIDE’i destekler.

 Nitric Oxide seviyesini korumak için geniş bir antioksidan sistem.

 

Antioksidan sistemin aktivitesini artırmak için: Alpha Lipoic Acid.

 

 Damar sistemini korumak için: Folic Acid.

 Yatıştırıcı Limon Aroması.

Biliyor muydunuz ?

 1998 de, diğer iki bilim adamıyla birlikte; DR. LOUIS IGNARRO Fizik/Tıp dalında, NOBEL ÖDÜLÜ ne layık görüldü. Keşifleri ise: Kardiyovasküler sistemde NITRIC OXIDE in önemli bir molekül olduğunu saptamalarıydı. Ayrıca DR. LOUIS IGNARRO’nun Nitric Oxide üzerine yazmış ve en çok satanlar listesinde uzun süre kalan “NO More Heart Disease” adlı kitabı bulunmaktadır.

 Özellikle beslenme tarzını değiştirecek önerilerle birlikte pek çok hayat kurtaracaktır.

***** Önemli ayrıntılar: *******

  • Dolaşım fonksiyonunun sağlıklı olması için; kan damarlarını kuvvetlendirir,esnekliği ve genç kalmasını sağlar.
  • Sağlıklı bir kardiyovaskular sistem sağlar,
  • Kalp,beyin ve diğer organların fonksiyonlarını destekleyen kan dolaşımını rahatlatır;
  • Daha iyi performans için yaşlılığı erteler,
  • Limon-aromasının yumuşatıcı etkisiyle iyi uyuyup- zinde kalkmamızı sağlar,
  • Limon-aromalı tozun suyla veya meyve suyuyla karıştırabilme kolaylığı,
  • 30-günlük bir takviye...
  • Vücudun nitrik oksit üretimine destek olan amino asitleri ve antioksidanları içeren bir gıda takviyesi
  • Geceleri alınan toz karışım
  • Arjinin ve sitrulin gibi vücuttaki nitrik oksit üretimini arttırdığı bilinen amino asitleri içeren özel karışım
  • C ve E vitamini vücudumuzun antioksidan desteğini arttırmaktadır

  Vücudun nitrik oksit üretimi ilerleyen yaşla birlikte ve özellikle geceleri düşmektedir. Vücudun ihtiyacı olan nitrik oksit desteğini dışarıdan sağlamak gerekli bir önlemdir.

 
 
 

Damar Esnekliği ve Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO)

Yüksek Kan Basıncına Son!

Damar Esnekliğinin İyi Yanı;

  

Damarların düz kas dokusunun genişleme gibi daralma gücü olmasaydı ne olurdu?Kan dolaşımını düzenlemenin hiçbir yolu olmazdı.Sistolik kan basıncı (büyük tansiyon)kalbiniz attıkça ya da kan pompaladıkça damarlar çeperlerinde oluşan baskıydı.
Bu bağlamda (küçük tansiyon) diastolik kan basıncı da kalp gevşediğinde iki atış arasında kanla dolduğu süre içerisinde
damar çeperlerinde oluşan baskı idi.Damarların genişleyebilme ve daralabilme özelliği yani damar esnekliği olmadan kan dolaşımı mümkün olamazdı.

Damar Esnekliğinin Kötü Yanı

Kan basıncınız yüksekse,bu damarlarınızın sıkıştığının veya damarlarınızda bir takım engeller oluştuğunun işaretidir.
Eğer kan dolaşımı serbest olmazsa er yada geç endotel hücresel hasar görecektir.Nitrik Oksit üretimi bir kez aksadı mı KALP KRİZİ ve FELÇ RiSKİ büyük ölçüde artmış demektir.

Çözüm Nitrik Oksit (Nitrik Oxide,NO)

 

Nitrik Oksit (Nitrik Oxide,NO) ,vücutta serbest kan dolaşımını kolaylaştırarak damarların düz kas dokularını tehlikeli daralmalardan korur.Endotelin can kurtaranı gibidir.

Pıhtılaşmanın Olumsuz Etkilerine Karşı (Kalp Krizi ya da Felç) Çözüm Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO)

Kan Pıhtılarına Son

Nitrik Oksit kan dolaşımında pıhtıların oluşmasını tam anlamıyla nasıl önler?
Kan basıncını düşürmeyle ilgili olanla daha farklı bir metod iş başındadır.
Nitrik Oksit in görevi,bu kez kanamayı önlemeyi sağlayan kan içindeki küçük hücrelerin
yani trombositlerin oluşturdukları pıhtılar ile mücadele etmektir.

Pıhtılaşmanın İyi Yanı;

Doğru durumlarda,pıhtılaşma oldukça önemli bir vücut metodudur.Eğer elinizi keserseniz
sadece derinize değil aynı zamanda derinizin altındaki damarlarada zarar vermiş olursunuz.
Kanama başladığında vücudunuzun pıhtılaşma mekanizması harekete geçer.Önce kanamayı önlemek
(pıhtılaşmayı sağlamak) için hasarlı damar seratonin salgısıyla büzülür,kan daha az akar,
sonra kanın içerisinde bulunan trombositler devreye girer ve tüm enzimlerin bir yerde toplanmasını sağlar.
Yaraya tampon görevi yaparak sızıntıyı önler,bölgeyi doldurur ve nihayet tıkaç oluşur.
Pıhtılaşma kanamadan ölmemizi engeller.

Pıhtılaşmanı kötü Yanı;

Eğer damar çeperi zarar görmüşse biriken plaklar atar damarlarınızı hasar uğratmış olabilir.Trombositler
kan dolaşımında hasarlı bölgeye toplanırlar.Bu sırada oluşan kan pıhtılarından biri hasarlı bölgeden kaçabilir.
Bu er ya da geç kan dolaşımın bloke edecek potansiyel bir kalp krizi veya felç sebebidir.Kalbi saran ve besleyen damarlarda
bir pıhtı oluştuğunda burada söz konusu olan "koronr trombozdur".Beyne giden veya beyindeki damarlarda oluştuğunda ise
söz konusu olan "serebral tromboz"dur.


PIHTILAŞMANIN OLUMSUZ ETKİLERİNE KARŞI(KALP KRİZİ YA DA FELÇ) ÇÖZÜM NİTRİK OKSİT (NITRIC OXIDE,NO)

 

 Kan dolaşımın düzenli tutan Nitrik Oksit (nitric Oxide,NO) damarları temiz kalmasını sağlar.Çeperleri Velaro gibi yapışkan

olan sağlıksız damarlaRI hatırlayın.Nitrik Oksit (nitric Oxide,NO) bakımından zengin olan damar ağı teflon gibi kayganken
ve plakları su gibi akıtıp pıhtıların genişlemesini önlerken sağlıksız damar yani Nitrik Oksit (nitric Oxide,NO) bakımından fakir olan damar yapışkan iç yüzeyinde plakların birikmesine ve tıkanmaya sebep oluyordu.Bunun ise sonuçları ortada;Kalp krizi veya Felç.Çözüm ise ortada Kesinlikle Nitrik Oksit (nitric Oxide,NO).
 İLTİHAPLANMA: ATHEROSCLEROSİS’E SON

 
Diğer bir önemli kardiyovasküler hastalık atherosclerosis’e gelince atherosclerosis’in ilerlemesi kademeli, dinamik bir iltihaplanma metodudur ve plakların gelişmesi uzun yıllar alır. Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) bu süreci ilk aşamasında böler ve kalp damarlarını saran ve besleyen damarların çeperlerini dalmaktan ve plaka birikiminden korur.

 

                 İltihaplanmanın İyi Yanı

                   Büyük seviyelerde iltihaplanma her zaman kötüdür. İltihaplanma vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşma yöntemidir ve çok önemlidir. Ülkesini savunmak üzere savaşan güçlü bir ordu gibi, bağışıklık ya da savunma sistemimiz de enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı mücadele eder. Bu anlamda iltihaplanma vücudun savunma mekanizmalarındandır.


                İltihaplanmanın Kötü Yanı

 
                 iltihaplanma Kronikleşir ve kalbi saran ve besleyen demarları sararsa atherosclerosis gibi durumların gelişmesine sebep olur.Normalde bakterileri öldürmek üzere programlanan hücreler size karşı döner.damarlarda iltihaplanma mutlaka önlenmesi gereken bir durumdur

  
              İltihaplanmanın Kötü Yanları ile İlgili Çözüm Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO)

 
            Atheriosclerosis’i önlemede yeterli miktarda Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) üretmenin neden çok önemli olduğuna bir bakalım. Damarlarınızın iç yüzeyini saran endothelial hücreler bir şekilde zarar görürse kanda değişik hallerde bulunan diğer hücreler momasit ve akyuvarlar birikir ve düz kaslarda iltihaplanmayı tetikleyen, aterosleroz süreci başlatan ve plak oluşumları neticesinde kan dolaşımının engellenmesine sebep olan “iltihap aracıları” denen kimyasalları tahliye eder.
          

               Atar damarlarda bir kez plaklar oluşunca, hasarı gidermek başlangıçta bu oluşumu önlemekten çok daha zordur. Bu kitapta verilen stratejiler süreci durdurabilir veya en azından yavaşlatabilir. Zihinde engellemeyle başlarsınız Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) tekrar hayati bir rol oynayabilir. Plaklar damarlarınızda oluştuktan sonra, büyüyebilir kırılgan hale gelebilir ve fırlayabilir. Beyne kaçtığında felce, kalbi saran ve besleyen damarlara kaçtığında ise kalp krizine sebep olabilir. Aynı zamanda plaklar endotelyum’un Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) üretebilme özelliğini bozabilir, plak oluşum olasılığını yükseltebilir. Bu hayatınızı riske sokabilecek kısır bir döngüdür. Damarlarınızı geniş ve elastik tutmanın, kendi Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) üretiminizi maksimize etmekten daha iyi bir yolu olmadığına göre plakları Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) yardımıyla önlemek oldukça önemli

 

  OKSİDATİF STRESE SON

                  Kardiyovasküler araştırmacılar “oksidatif stres” dedikleri konu üzerinde yoğunlaşıyorlar. Tabi ki oksijen yaşam için gerekli ve kalbin atması ve nefes almamız için hayati önem taşıyor. Vücut oksijeni kullandığında, oksidasyon sürece içinde faydalı olabileceği gibi zararlı da olabilen yan ürünler üretir.

 
                

Oksitlenmenin İyi Yanı

  
                     Oksitlenme olmadan hücrelerimiz bize enerji sağlayan glikozu (şeker) yakamaz.

   
Oksitlenmenin Kötü Yanı

                       Oksitlenme sürecinde vücutta üretilen yan ürünlere oksijen radikalleri veya serbest radikaller denir. Bunlar Oksitlenme ve Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO)i etkisiz bırakarak hasara neden olabilir, sadece kardiyovasküler hastalıklara değil derinin yaşlanmasına, kemiklerin zayıflamasına da davetiye çıkarır.

                                                                                                                                                                                                      
       
               Yan ürünlerle ilgili daha anlaşılır bir imaj elde edebilmek için enerji için gaz yakan bir otomobili düşünün ve bu süreçte otomobil mavi gökyüzünü griye çevirebilen zararlı ve kirlilik kaynağı olan egzosu üretiyor. Aynı yolla vücudunuz oksijeni enerji için kullanır ama kullanılan bu enerji kadar kendi yan ürünü olan “serbest” radikalleri üretir.

   
                      Oksitlenme, vücudun rutin biyokimyasal süreçleriyle alakalı olsa da bu yan ürünler bazen aşarı üretilir. Böyle olduğunda oksidatif stres oluşur, sağlıklı hücrelerinize ve onları içinde taşıyan damarlarınıza zarar verir, endotelyumu hasara uğratabilirler. Örneğin  “kötü kolestrol” veya LDL oksitlendiğinde, kalbi saran ve besleyen damarların içine sızmasına indotel hücrelerinde hasara neden olur ve endotel hücrelerin bir ölçüye kadar kendilerini tamir etme özellikleri olmasına rağmen sabit oksidatif stres bu anlamlı kendini onarma fırsatını sabote eder.

 

                           Oksitlenmenin olumsuz etkilerine Karşı Çözüm Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO)

 
                  Oksitlenme ve Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) kardiyovasküler sağlık sorunları yaratan oksidatif stresi minimize eder. Yan ürünler fazla miktarda varolduğunda, Oksitlenme ve Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) durumu kontrol altına alamadan onlar NO üretimini baltalarlar. Vücudunuz oksidatif stresin bir safhasındayken normalde olduğundan çok daha az Oksitlenme ve Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) üretebilirsiniz. Antioksidanlar vücutta “serbest” radikalleri arar ve daha fazla zarara sebep olmadan onları etkisiz hale getirir.

 

 

Diyabet ve Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) Etkeni              Eğer şeker hastası iseniz, bu hastalıkla nasıl baş edileceğini de biliyorsunuzdur. Diyabet dikkatli ve etkin bir şekilde denetlenmezse, tehlikeli ve hatta ölümcül sonuçlar doğurabilir. Kalp hastalığı ve yüksek kan basıncı ihtimaliniz epey yüksek. Körlüğe yol açabilen retino pati denen göz sorunlarına meyillisiniz. Sinir hasarları yada nöropati size çok yakın. Hastalıklara müsaitsiniz. El, ayak ve bacaklarınız kolaylıkla incinebilir ama tersine zor iyileşir. Hatta organlarınızın kesilmesiyle sonuçlanabilecek dolaşım sorunları dahi yaşayabilirsiniz. Doktorunuzun kan glikozu tedavilerini, ilaçları ve perhizi öne çıkaran tavsiyelerini dikkatle izliyorsanız, henüz ciddi sorunlardan muafsınızdır. İşte nitrik oksitin diyabetliler için ehemmiyeti.

  
            Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO), Meseleye Hakim

                Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) in vücuda daha çabuk erişebilen ensülin üretebildiğini gösteren hiçbir ciddi kanıt olmasa da, biliyoruz ki, o muhtemele güçlükleri önlemek için devreye girebilir. Birçok diyabet belirtisi yüksek kan basıncından göz sorunlarına, iktidarsızlığa kadar damarla bağlantılıdır ve endotelyal hücreleri kısıtlayan yüksek oksidatif stres düzeyleriyle birleşir. İleri diyabetli insanlar üzerindeki testleri incelediyseniz, endotelyumlarının yeterli miktarda Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) üretmede yetersiz kaldığını fark ederdiniz. Bu meydana geldiğinde, diyabet belirtileri de hemen her sefer peşinden gelir.

                  Biliyoruz ki, nitrik oksit kan basıncı düzeylerini düşürür, iktidarsızlığı önler, restino pati tehlikesini savuşturur ve yaşam kalitenizi artırır

                        ROMATİZMA ve  Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) ETKENİ

 
                Birçok insanın temel sorunudur romatizma ve kimi durumlarda, günlerini zehir eder onlara. Bir an için elinizdeki eklemlerin çok kötü ağrıdığını düşünün; ilk işiniz acı veren ağrıdan kaçmak için hızla bir ağrı kesiciye sarılmak olacaktır. Ya da ayaklarınızın şişip kızardığını ve son derece şekilsizleştiğini, onlara dokunmanın bile azap olduğunu düşünün. İşte romatizma böyle bir şey.

 

                   Romatizma vücudun bağışıklık sistemi, eklemleri birleştiren sinovial zara saldırdığında meydana geldiğine inanılan bir hastalık. Vücudun akut iltihaplı tepkisi çoğunlukla olumlu ve koruyucu bir mekanizmadır. Beyaz kan hücreleri bakterilerle, virüslerle ve parazitlerle savaşırlarken, vücut da istilacı mikroorganizmalarla mücadele eder. Ama iltihap iki uçlu kılıç olabilir. Aşırıya gidip savunulması gereken dokuyu tahrip etmeye başlayabilir. Zamanla sinovyum kalınlaşıp kirişlere bağlara, kıkırdağa ve kemiklere zarar verebilir. Sonuç: romatizma.

 
  
                 Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) Romatizma ve Çözüm

 

       -      Nitrik oksit bir dizi mekanizma sayesinde aşırı iltihaplanma süreçlerini sekteye uğratarak, romatizmayı geri    püskürtebilir.

        -          Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) güçlü bir antioksidan ve aynı zamanda bir iltihap-savardır. Oksidatif gerilimi ve vücuttaki tesirlerini azaltıp, ki buna iltihaplanma da dahildir, bu yolla romatizmanın ilerlemesini durdurabili

        -        Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) iltihaplanmada rol oynayan enzimler ve genlerle irtibat kurabilir. Bu enzimleri ters yüz ederek iltihaplanmayı yavaşlatabilir.

 
        -        Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) kan damarlarını rahatlatıp kan akışını ve sağlığına rayına oturtur.

        -          Birçok kimsenin vücudu iltihap tehdidi halinde daha fazla Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) üretmek üzere programlanmıştır. Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) sentaz denen, Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) sentezini uyaran enzim iltihap ve enfeksiyon sırasında daha büyük miktarlarda üretilir. Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) düzeyleri yükseldikçe, vücut romatizmayla ilintili iltihaplanma ile daha etkin mücadele edebilir.

 
                 Romatizma hakkında bir diğer hususu da belirtmeliyiz: kimi romatizma hastalarının iltihaplı eklemlerinde aşırı NO üretiminin gerçekleşebileceğini ileri süren araştırmalardan kafaları karışır. Diğerleri aşırı NO üretiminin gerçekte koruyucu bir işleve sahip olduğuna inanırlar. Şimdiye kadar araştırmalar göstermiştir ki, tavsiye ettiğim ilaveler eklemlerdeki NO üretimini artırmaz. Bu ilaveler sadece kan damarlarının endotelyal hücrelerinde NO seviyelerini artırırlar. İltihaplanma süreciyle savaşmanız onu kolaylaştırmaz muhtemelen.

 
                 
KANSER ve NİTRİK OKSİT (NITRIC OXIDE,NO) ETKENİ

 

                Sadece bu yıl, milyonlarca insan kansere yakalanacak. Bu korkunç hastalıkla savaşırken, hayatları alt-üst olacak. Ama süren tıbbi gelişmeler sayesinde, daha çok kanser hastası kurtulacak. Yine de, iyileşme süreci hem bedenen hem de ruhen zorlayıcıdır.

                  Bildiğiniz üzere, kanser karsinogene denen karmaşık bir süreç etrafında gelişir.

                  Bir veya daha fazla gen hasar görür, mutasyonlar hızla büyüyen ve durdurulamayan anormal hücreler üretir. Bu yoldan çıkmış hücreler er ya da geç tarama testleri yoluyla veya semptomların ortaya çıkışının ardından tespit edilene kadar, diğer başıboş hücrelerle birleşerek yıllarca çoğalırlar. Erken teşhis her zaman hayat kurtarır.

                  

  Nitrik Oksit (nitric Oxide,NO), KANSER OLUŞUMUNU ÖNLÜYOR

                
           Nitrik oksit vücudun hayatı tehdit eden bu hücre karmaşasıyla savaşında en güçlü müttefiklerimizden biridir.  Nitrik Oksit (nitric Oxide,NO) sadece birkaç zararlı hücrenin var olduğu erken aşamalarda değil, daha sonra hastalık esnasında da kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebilir. Yüksek  Nitrik Oksit (nitric Oxide,NO) düzeyleri kanseri vücudun kendi bünyesindeki kötücül hücreleri yükseltme işlevi gören bağışıklık sistemi için yeterince uzun müddet kontrolü altında tutarak, kanser gelişimini yavaşlatır. Bazı araştırmacılar  Nitrik Oksit (nitric Oxide,NO)’nun en önemli işlevlerinden birinin anormal hücre gelişimini sınırlayarak çeşitli kanserlerin oluşumunu önlemek olduğunu varsaymışlardır.


             Nitrik Oksit (nitric Oxide,NO)’nun bir kanser önleyici olduğu gerçeği artık belgelenmiştir. Süreğen bir oksidatif gerilim dalgası, muhtemelen serbest radikallerin DNA’ya zarar vermesi yüzünden kanserin gelişiminde önemli bir rol oynar. Güçlü bir antioksidan olarak, NO birçok kanser türünde bulunan anormal hücrelerin büyümesini önleyip kanseri uzaklaştırabilir. Laboratuarım  Nitrik Oksit (nitric Oxide,NO)’nun kolan kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyebildiğine işaret eden 1997’de American Journal of Physiology’de yayınlanan çalışma gerçekleştirdi. Dahili mekanizmayı orada tanımlamayı başardık.

              Bir dizi çalışma kanıtlamıştır ki, tavsiye ettiğim ilavelerin önemli bir unsuru olan antioksidanları ve ilavelerin alımını artırarak, kanser tehlikesini azaltabilirsiniz.

 

                KANSERLE SAVAŞTA BESİNLERİN ETKİSİ

             Finlandiya Helsinki Üniversitesi’nde 29.000’i aşkın sigara tiryakisi (yaşları 50-69) ya E vitamini (50 mg), beta karoten (20 mg), bu ikisini beraber, ya da bir plasebo aldılar. 1998’de Journal of the National Cancer Instıtute’de yayınlanan bir raporda, ortalama 6. 1 yıllık bir gözlemin ardından, E vitamini alanların ilave almayanlara nispetle prostat kanseri risklerinde yüzde 32’lik bir düşüş gözlendi. Prostat kanserinden ölüm bu grupta yüzde 41 düşmüştü (Buna karşılık, sadece beta karoten alan bireylerde prostat kanseri riski daha yüksekti.). Denebilir ki  Nitrik Oksit (nitric Oxide,NO) temelli kanser tedavisinin geleceği aydınlık görünüyor. Bir grup ilaç şirketi vücuttaki tümörleri hedef alan bazı inatçı tümörlerin losemilerin gelişimi engellemek için  Nitrik Oksit (nitric Oxide,NO) sahasını genişleten yeni ilaçlar üretmek için çalışıyorlar.

 

                ÜLSERLER ve Nitrik Oksit (Nitric Oxide) NO ETKENİ

 

                Mide ülserleri gerçekte mideyi ve onikiparmak bağır-sağını çevreleyen zarın harabiyetidir. Eğer ülseriniz varsa, onun genellikle yemek sonrası saatlerde bir ağrıya neden olduğunu bilirsiniz. Bu ağrıya kusma, bulantı ve kilo kaybı da eşlik eder.

 

                Senelerce, doktorlar ülserin sebebinin stres olduğunu düşündüler ve hastalar yaşamlarındaki gerilimi azaltmalarını hafif bir diyet yapmalarını ve mideyi kaplayacak kadar çok süt içmelerini önerdiler. Araştırmacılar özel bir bakteri türünün –helikopter pylori- sindirim sisteminde büyüyüp midenin ve onikiparmak bağırsağı koruma hattında bir zayıflamaya neden olduğunu keşfettiler. Sonuç olarak, bir çok ülser antibiyotiklerle tedavi ediliyor.

 

                Nitrik Oksit Ülser İle İlgili Meseleye Hakim

 

                Bakteri enfeksiyonu mide ülserinin gelişmesinde kesin bir etkendir ama bu konuda yalnız değildir. Büyük bir araştırma bünyesi damarlardaki kan akşını sınırlanmasının ve mide ve onikiparmak bağırsağı mukoza hattının ülser sürecine katkıda bulunduğunu ileri sürmektedir. Sistemdeki kan akışı yavaşladığında, ülserlere yol açan gerilimlerin gelişme ihtimali artar. Ülserden muzdaripseniz ve Nitrik Oksit düzeyini yükseltenler de dahil normal kan akışını sağlayacak stratejileri benimsemeye başladıysanız, sorunlarını temelde hafifletebilirsiniz.

 

                İşte ülserler hakkında akılda tutulacak bir şey daha. Tıbbi  araştırmalar bazı ilaçların uzun süre kullanımının –aspirin, ibuprofen ve naproxen gibi en bildik ağrı kesiciler – prostaglandinlerin- kan basıncını, kas büzülmesini ve iltihaplanmayı kontrol altında tutan hormon benzeri maddeler – oluşumuna müdahale ettiğini fark ettiler. Prostaglandinler vücut içinde çok iş görseler de, yaralarla savaşırken ağrı ve iltihap meydana getirmeleri rahatsız edici olabilir. Bu yüzden etkinliklerini önlemek için ağrı kesici kullanılır.

 

                Maalesef, ağrı kesicilerin kapsamlı etkileriyle kesilen bir diğer prostaglandin faaliyeti mide bağırsağı sistemindeki normal kan akışını destekleyen kan damarlarının genişlemesindir. Sonuç midenin ülser hassasiyetinin aşırı artışıdır. Maalesef, yüksek Nitrik Oksit düzeyi kan akışını düzenli tutarak ve ülserleri önleyerek bu etkinin üstesinden gelebilir. Yüksek Nitrik Oksit düzeylerini desteklerseniz, ülser riski artmadan ağrı kesici alabilirsiniz.

 

                Vazolidasyon mide bağırsağı sisteminin sağlığı için hayati önemdedir. En azından bir ilaç şirketi son zamanda Nitrik Oksit’in mide mukoza zarına dağıtıldığında, ülserleri önleyip üstüne üstlük mideye normal kan akışın ve bağırsak hattını düzenleyerek, yüzde yüz iyileştirdiğini ileri süren bir araştırma yürütüyorlar.

 

İDRAR KAÇIRMA ve Nitrik Oksit (nitric oxide,NO) ETKENİ

 

                Yaşımız elliyi aşınca, idrarımızı tutamaz ve istemeden idrar kaçırız. Bu sorun yaklaşık on üç milyon Amerikalı yetişkini etkiler ve kadınlarda bu oran iki katıdır. İdrar kaçırma çoğunlukla kaygı yaratır ve sosyal soyutlanmayı artırır. Bu soruna sahip birçok kimse bunu doktoruyla bile konuşmaya çekinir.

 

                Araştırmacılar idrar sistemi enfeksiyonları ve bir dizi farlı ilaç, özellikle diüretikler, yatıştırıcılar, nakotikler, antihistaminler, antidepresanlar ve kalsiyum kanal blokerleri de dahil, bir dizi idrar kaçırma nedenini masaya yatırdılar. Ayraca, birçok vakada, sidik torbası uygun şekilde boşalmaz. Hatta sidik torbası kısmen dolu olsa da, işeme dürtüsü hapşırığa, öksürüğe veya gülmeye bağlı olarak artan bir sızıntıyla bastırılamaz.

 

                İdrar Kaçırma konusunda Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) MESELEYE HAKİM

 

                Tıp ilmi nitrik oksit üretimindeki eksikliklerin idrar kaçırmada sorulamaz bir etken olduğunu anlamıştır. Nitrik Oksit sidik torbasının normal olarak genişlemesi ve sidikle dolmasını sağlayarak, torba kasını gevşetme işini mükemmel yerine getirir. Eksiklik meydana geldiğinde, sidik torbası yeterince rahatlayamaz ve bir miktar idrar bırakır ya gönülsüz ya da aşırı hızda…

 

                Nitrik Oksit düzeylerinizi geliştirerek, idrar kaçırmayı azaltabilir ya da sona erdirebilirsiniz. Bazı ilaç şirketleri sidik torbasının işlevini düzenleyen rahatlamayı sağlayan Nitrik Oksit üretimini özellikle sidik torbasına yönelen sinirlerde artıran yeni ilaçlar geliştirme imkanını araştırıyorlar.

 

                Nitirk Oksit ve kadınlardaki idrar kaçırma arasındaki ilişkiye dair daha çok şey bilinse de, bu sorun her iki cinsi de etkiliyor. Birçok ürolog irder kaçırmanın temel nedeninin her iki cinste de aynı olduğunu ve problemde başa çıkma yaklaşımlarının da aynı olabileceğine inanıyorlar. Nitrik Oksit ’in faydalarına yönelik daha kapsamlı araştırmalar yolda.

 


Benzer Konular
» Uzman Görüşleri
» Kalp Krizi Riskleri Nelerdir?
» Kullanıcı Yorumları


06.05.2012
İdrar Kaçıma ve Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO)
29.04.2012
Ülser ve Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO)
22.04.2012
Kanser ve Nitrik Oksit (nitric Oxide,NO) Etkeni
22.04.2012
Romatizma ve Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO)
20.04.2012
İktidarsızlık ve Nitrik Oksit (Nitrik Oxide,NO) Etkeni
16.04.2012
Diyabet (Şeker Hastalığı) ve Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) Etkeni
12.04.2012
Oksitlenme ve Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO)
12.04.2012
İltihaplanma Ve Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO)
11.04.2012
Pıhtılaşmanın Olumsuz Etkilerine Karşı(KALP KRİZİ YA DA FELÇ) Çözüm Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO)
11.04.2012
Türkiye Metabolik Sendrom Sıklığı Araştırmasının (METSAR) sonuçları açıklandı.
10.04.2012
Damar Esnekliği,Yüksek Kan Basıncı ve Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO)

08.04.2012
Nitrik Oksit (Nitric Oxide,NO) ve diyabet,alzheimer,ereksiyon ve ülser...
08.04.2012
Hipertansiyon ve Nitrik Oksit
04.04.2012
Nobel Tıp Komitesi Nitrik Oksit in Fevkalade Gücünü Kabul eder.
04.04.2012
Kan Kolesterolü Seviyenizi Düşürün
04.04.2012
Nitrik Oksit Felçle Nasıl Mücadele Eder?
04.04.2012
Nitrik Oksit Kalp Krizi ile Nasıl Mücadele Ediyor???
04.04.2012
Nitrik Oksit in en çekici Özelliği ???Mutlaka Okuyun...
04.04.2012
Kalp Krizi riski yüksek olanlar okumalı
04.04.2012
Nitrik Oksit (NO) doğru, dengeli ve sağlıklı beslenildiğinde vücut tarafından üretilir.
02.04.2012
Bilmek Zorundasınız Çünkü Hayatınız Söz Konusu;

Normal nabız oranı (kalbin bir dakikada kaç kez attığını gösterir)...

02.04.2012
Meslektaşlarım ve ben kardiyovasküler sağlığın atomunu ;NitrikOksit (NO)dediğimiz küçük molekülü keşfettik.
Dr.Louis J. Ignarro

Nitrik Oksit Destek
Anasayfa | Bize Ulaşın | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları